Jan Szarejko urodził się w Gibach. Poległ rano 23 sierpnia 1919 r., w pierwszych godzinach walk Powstania Sejneńskiego. Krewny, Józef Szarejko z Gib potwierdza, że mieszkał w Gibach, nie posiadał jeszcze własnej rodziny, zginął w młodym wieku. Nie wie jednak dokładnie, gdzie poległ. Sądzi, że najprawdopodobniej w Sejnach. Pośmiertnie Jan Szarejko został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 179/1931, Dział C, poz. 416). Jest pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach w charakterystycznej dla poległych Powstańców mogile.
Z nowych, odnalezionych w CAW dokumentów, internetowo ogólnodostępnych, dowiadujemy się, że Jan Szarejko urodził się 15 listopada 1897 r. Był synem Jana i Agaty, z domu Łabacz. Przyznany pośmiertnie Medal Niepodległości, wraz z dyplomem, został z Warszawy wysłany 30 marca 1939 r. na adres: Bolesław Szarejko, Sejny, ul. Berzniak 10.
Kim był dla Jana Szarejko Bolesław Szarejko, jaki był między nimi stopień pokrewieństwa?
Gorący apel: uprzejmie prosimy rodzinę Jana Szarejko, rodziny krewnych, sąsiadów i znajomych, o informacje, wspomnienia, bowiem wiemy o Nim obecnie tak niewiele, a przecież oddał on swoje życie za wolną Ojczyznę.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Józefa Szarejko, krewnego Jana Szarejko oraz na podstawie dostępnych źródeł1.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html
10.03.2023
Pan Stanisław Jachimowicz ze Stabieńszczyzny jest spokrewniony z rodziną Szarejków. Na podstawie odnalezionych przez niego w Internecie aktów urodzin i ślubu dowiadujemy się bardzo ciekawych rzeczy. Okazuje się, że Agata Dejnarowicz1, matka urodzonego w 1897 r. Jana Szarejko, zawarła związek małżeński z Janem Szarejko w 1896 r. Była wówczas wdową i miała 45. Jan Szarejko był także wdowcem i w 1896 r. miał 58 lat. Urodzony w 1897 r. Jan Szarejko zawarł związek małżeński w 1915 r., czyli w wieku 18 lat, z Zofią, z domu Bednarską, która miała wówczas 22 lata i była córką Stanisława i Antoniny, z domu Szarejko. Małżeństwu Jana i Zofii urodziła się 15 sierpnia 1916 roku córka Natalia. Nie wykluczone zatem, że Bolesław Szarejko, zamieszkały w 1939 r. w Sejnach przy ulicy Berżniak 10, był jego synem, urodzonym w latach 1917-1920. Ze znanych mi osób jedynie Pan Stanisław Jachimowicz oraz Pan Andrzej Szczudło mają tak wysokie umiejętności docierania do opublikowanych w Internecie materiałów, które mogą pomóc w sprawdzenie tego przypuszczenia. Prosimy o pomoc, liczymy na nią i życzymy powodzenia w żmudnych poszukiwaniach.
1Z odnalezionych przez Pana Stanisława Jachimowicza aktów urodzenia oraz ślubu wynika, że nazwisko Dejnarowicz było panieńskim nazwiskiem Agaty Szarejko. We wniosku o odznaczenie pośmiertne Jana Szarejko Medalem Niepodległości błędnie podano nazwisko Łabacz jako nazwisko panieńskie jego matki. Dziękujemy Panu Stanisławowi Jachimowiczowi za cenne informacje, prostujące i porządkujące tak odlegle już w czasie zdarzenia i fakty.
12.04.2023 r.
Poszukiwanie pokrewieństwa pomiędzy poległym w 1919 r. Janem Szarejko a mieszkającym w Sejnach Bolesławem Szarejko, do którego w 1939 r. przesłano pośmiertnie przyznany Medal Niepodległości, nie zakończyło się powodzeniem. Wiemy tylko, że spoczywający na Starym Cmentarzu w Sejnach Bolesław Szarejko, który zmarł 8 marca 1994 r. w wieku 84 lat nie mógł być synem Jana Szarejko. Nie wykluczone jednak, że to do niego właśnie przesłano z Warszawy Medal Niepodległości, przyznany pośmiertnie Janowi Szarejko.
26.04.2023 r.
Pan Stanisław Jachimowicz odnalazł metrykę urodzenia Bolesława Szarejko, zmarłego marcu 1994 r. i pochowanego na Starym Cmentarzu w Sejnach oraz inne metryki urodzeń i ślubów członków tej rodziny. Wynika z nich, iż Bolesław Szarejko urodził się w 1908 r. i był synem Szymona, a przyrodnim bratem Stanisława i Bronisława Szarejków. Mogiła Stanisława Szarejko została już zarejestrowana w IPN jako GROB WETERANA, mogiła Bronisława Szarejko została zgłoszona do rejestracji już jakiś czas temu. Bolesław, najmłodszy z trzech braci Szarejków, z racji wieku nie mógł iść w ślady starszych braci i tak jak oni walczyć o wolność i niepodległość Polski w latach 1919 – 1920. Dziękujemy Panu Stanisławowi Jachimowiczowi za podzielenie się z nami swoją ogromną wiedzą z zakresu genealogii.
15.02.2024 r.
Do wszystkich informacji, dotyczących Jana Szarejko oraz jego rodziny możemy dodać, iż na podstawie aktu nr 193/1919 księgi zgonów Parafii Sejneńskiej dowiedzieliśmy się, że Jan Szarejko zginął w Sejnach, a jego śmierć potwierdzili dwaj świadkowie: Michał Jodango z Sejn, lat 45 oraz Karol Wałukanis z Sejn, lat 57. Michał Jodango był Powstańcem Sejneńskim, jego mogiła została zarejestrowana w IPN w 2022 r. i oznaczona tabliczką GRÓB WETERANA. Czy Karol Wałukanis był także Powstańcem Sejneńskim? Prosimy o pomoc w odpowiedzi na to pytanie.